Sadržaj kolegija:

Koordinacija i suradnja sportskog liječnika i fizioterapeuta. Mjere prevencije i tretmana sportskih ozljeda. Endogeni i egzogeni faktori sportskih ozljeda, Pretreniranost, Sportsko – medicinska testiranja i preventivni pregledi, Rehabilitacija u sportskoj medicini, Sportsko- medicinska stanja posebnih skupina, Sportska higijena i ekologija, Doping u sportu i principi doping-kontrole, RICE protokol u tretmanu sportskih ozljeda, Prva pomoć i ABCDE pristup ozlijeđenim sportašima, Osnove bandažiranja u sportu i vježbanju, TA i zdravlje – povijesni osvrt, TA u zaštiti i unaprjeđenju zdravlja; Aktivnost, fitnes i zdravstvena korist, Društveni i zdravstveni značaj TA djece i mladih; TA i dijagnostika zdravlja, ZUTA i edukacija zdravstvenih kadrova, Propisivanje vježbanja za zdravlje i sposobnost; Sportsko-rekreacijske aktivnosti posebnih populacijskih skupina, Kriteriji i kontrola kvalitete u ZUTA programima; Fiziološki i javno-zdravstveni aspekti TA u starijoj dobi; Mjesto i uloga zdravstvenih radnika u promicanju TA, zašto biti aktivan?; Tjelesna aktivnost i zdravlje u 50 točaka, Izvori informiranja u sportsko-medicinskom području.

Popis literature:

Obavezna:

1.Heimer, S. (2018.). Zdravstvena kineziologija. Zagreb: Medicinska naklada

2.Heimer, S., Čajavec, R. (2006.). Medicina športa. Zagreb: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Dopunska:

1.Riebe, D., Ehrman, J. K., Ligouri, G., Magal, M. American College of Sports medicine (2017.). ACSM’s Guidelines for Exercise Testing and Prescription. 10th Edition. Philadelphia: Wolters Kluwer.

2.Madden, C. C., Putukian, M., McCarty, E. C., Young, C. G. (2018). Netter’s Sports Medicine. 2nd Edition. Philadelphia: Elsevier.

Ciljevi kolegija:

Opći ciljevi kolegija

Opći cilj kolegija je stjecanje osnovnih znanja o biomedicinskim aspektima sudjelovanja u tjelesnoj aktivnosti kao i o štetnim učincima tjelesne neaktivnosti. Također, cilj je i steći osnovna znanja i vještine o mjerama prevencije i tretmana sportskih ozljeda te o prvoj pomoći kod sportskih ozljeda. Cilj kolegija je i spoznati društveni i zdravstveni značaj tjelesne aktivnosti u zaštiti i unaprjeđenju zdravlja, kao i u prevenciji bolesti.

Specifični ciljevi kolegija

Specifični cilj kolegija je osposobiti studente za kvalitetnu dvosmjernu suradnju s liječnicima sportske medicine. Nadalje, specifični ciljevi obuhvaćaju razumijevanje povezanosti tjelesne neaktivnosti i rizika od kroničnih nezaraznih bolesti, osnove prehrane i zlouporabe dopinga, karakterističnih sportskih ozljeda i promidžbu tjelesne aktivnosti u svrhu promocije zdravlja, prevencije bolesti i oštećenja te rehabilitacije. Stečena znanja omogućavaju razumijevanje i praktičnu aplikaciju medicinskih aspekata vježbanja u cilju programiranja trenažnih opterećenja i redukcije ozljeda i pretreniranosti.

Polaganje ispita:

Student je tijekom semestra obvezan napisati i izložiti seminarski rad na zadanu temu što donosi 37,5% završne ocjene. Pismeni ispit donosi 25% udjela u završnoj ocjeni, a moguće ga je polagati nakon uspješno izloženog i ocijenjenog seminarskog rada. Usmeni ispit donosi 12,5% udjela u završnoj ocjeni, a moguće mu je pristupiti nakon uspješno položenog pismenog ispita. Ocjena usmenog ispita ovisit će i o aktivnom sudjelovanju studenata na nastavi.

Nositelj kolegija:

Tole Nikica, dr. med., pred.

Izvođač kolegija:

Tole Nikica, dr. med., pred.

ECTS bodova: 3

Opis predmeta i ishodi učenja

Obavijesti:

Trenutno nema obavijesti

Materials:

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.