
ECTS bodova:
Sadržaj kolegija:
Starenje naroda i starenje pojedinca - demografske promjene, kriteriji starenja. Teorije starenja - bioloke, socijalne, psiholoke. Bioloko, psiholoko i socijalno starenje. Starenje i drutvo - socijalni status, stavovi i predrasude. Promjene u sposobnostima u starenju - osjetila, motorika, kognitivne sposobnosti, tjelesno zdravlje, psihičko zdravlje, funkcionalna sposobnost. Socijalna prilagodba i ličnost u starenju - obitelj, umirovljenje, stanovanje. Zdravstveno ponaanje i starenje. Komunikacija sa starijim osobama.
Posebni problemi starijih osoba - depresija, demencija, nemoć. Modeli skrbi za starije ljude. Interdisciplinarni pristup u skrbi za starije ljude.
Popis literature:
Obvezna literatura:
1. Despot Lučanin, J.:Iskustvo starenja. Jastrebarsko: Naklada Slap. 2003.
2. Havelka, M. i Despot Lučanin, J.: Psihologija starenja. U: Z. Duraković i sur. (ur.) Medicina starije dobi (338-350). Zagreb: Naprijed. 1990.
Izborna literatura:
1. Schaie, K. W. i Willis, S. L.: Psihologija odrasle dobi i starenja. Jastrebarsko: Naklada Slap. 2001.
Ciljevi kolegija:
Savladavanjem sadraja predmeta student će biti sposoban: opisati i razumjeti čimbenike koji djeluju na proces starenja i promjene u procesu starenja, opisati i diskutirati metode i postupke za procjenu i praćenje promjena u procesu starenja i starosti, opisati i diskutirati posebne probleme starijih osoba, prepoznati modele skrbi za stare ljude, aktivno sudjelovati u timskom radu.
Polaganje ispita:
Pismeni i usmeni ispit.